Bourns Inc. CR1206-FX-4301ELF
CR1206-FX-4301ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4301ELF
Brief Description
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4301ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4301ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4301ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4301ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4301ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4301ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4301ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4301ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4301ELF
IC BATT CHARGER CTRLR 4A 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 404 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CAP CER 560PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/40/180F 1.5 BK datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf