Bourns Inc. CR1206-FX-4702ELF
CR1206-FX-4702ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4702ELF
Brief Description
RES SMD 47K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4702ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4702ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4702ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4702ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4702ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4702ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4702ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4702ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4702ELF
IC OCTAL FET BUS SWITCH 20-SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5.0MM PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP 5POS datasheet.pdf
TVS DIODE 350VWM 567VC SMA datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1/2" X 5-YD, datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HDM 5EAPR21OF300O TG datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
10000UF 40V 35X60MM 85C 10000H datasheet.pdf