Bourns Inc. CR1206-FX-47R5ELF
CR1206-FX-47R5ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-47R5ELF
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-47R5ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-47R5ELF
QUANTITY
CR1206-FX-47R5ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-47R5ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-47R5ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-47R5ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-47R5ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-47R5ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-47R5ELF
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf