Bourns Inc. CR1206-FX-4992ELF
CR1206-FX-4992ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4992ELF
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4992ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4992ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4992ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4992ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4992ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4992ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4992ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4992ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4992ELF
DIODE ZENER 22V 400MW SOD2 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 39.7KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
DC PANEL MOUNT SOCKET HSNG ASSY datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf