Bourns Inc. CR1206-FX-5100ELF
CR1206-FX-5100ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5100ELF
Brief Description
RES SMD 510 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5100ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5100ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5100ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5100ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5100ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5100ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5100ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5100ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5100ELF
CONN SPADE SPRING 14-16 AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4300PF 100V 10% BP 1812 datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf