Bourns Inc. CR1206-FX-5103ELF
CR1206-FX-5103ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5103ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5103ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5103ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5103ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5103ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5103ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5103ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5103ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5103ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5103ELF
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 170V 320A PLUS247 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
UNPRINTED ADHESIVE MARKER CARD datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 22POS datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
XBEE PRO XSC S3B 900MHZ 250MW datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 650MA 420 MOHM datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf