Bourns Inc. CR1206-FX-5230ELF
CR1206-FX-5230ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5230ELF
Brief Description
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5230ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5230ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5230ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5230ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5230ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5230ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5230ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5230ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5230ELF
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 4CH TRANS 16-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
REPLACEMENT BLADE 28-30AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 85MA 32.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.05% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS THRUHL datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CABLE CORE RIBBON/FLEX 8.00MM datasheet.pdf