Bourns Inc. CR1206-FX-5361ELF
CR1206-FX-5361ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5361ELF
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5361ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5361ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5361ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5361ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5361ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5361ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5361ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5361ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5361ELF
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1.5A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf