Bourns Inc. CR1206-FX-5363ELF
CR1206-FX-5363ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5363ELF
Brief Description
RES SMD 536K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5363ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5363ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5363ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5363ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5363ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5363ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5363ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5363ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5363ELF
RES 1M OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR26K/MC26F/MCF26K datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 26POS datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf