Bourns Inc. CR1206-FX-5492ELF
CR1206-FX-5492ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5492ELF
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5492ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5492ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5492ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5492ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5492ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5492ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5492ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5492ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5492ELF
INSUL SLEEVE BLUE 14-.091-.140 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 36SOJ datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CSTR STR BF CM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 2A 277/480VAC datasheet.pdf