Bourns Inc. CR1206-FX-5621ELF
CR1206-FX-5621ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5621ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5621ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5621ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5621ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5621ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5621ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5621ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5621ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5621ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5621ELF
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED BLOCK 5A FIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
POT 1K OHM 500W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A 125V datasheet.pdf