Bourns Inc. CR1206-FX-56R0ELF
CR1206-FX-56R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-56R0ELF
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-56R0ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-56R0ELF
QUANTITY
CR1206-FX-56R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-56R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-56R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-56R0ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-56R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-56R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-56R0ELF
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 24-12AWG datasheet.pdf
SWITCH SNAP 1-4 QC W-153E R=28.7 datasheet.pdf
HMIK SV HT PR-IN FE PCR 68P AUS4 datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL INLINE M23 RA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
2MM H.M. 8 ROW TYPE D PIN AS datasheet.pdf