Bourns Inc. CR1206-FX-56R2ELF
CR1206-FX-56R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-56R2ELF
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-56R2ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-56R2ELF
QUANTITY
CR1206-FX-56R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-56R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-56R2ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-56R2ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-56R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-56R2ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-56R2ELF
CONN HEADER 20POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 45-115MM PNP 12-24V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.25A 8SO datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
750 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
IC FPGA 588 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf