Bourns Inc. CR1206-FX-5760ELF
CR1206-FX-5760ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5760ELF
Brief Description
RES SMD 576 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5760ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5760ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5760ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5760ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5760ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5760ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5760ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5760ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5760ELF
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
LENS WHITE TRANSLUCENT CYLINDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT SKT datasheet.pdf