Bourns Inc. CR1206-FX-5761ELF
CR1206-FX-5761ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5761ELF
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5761ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5761ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5761ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5761ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5761ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5761ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5761ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5761ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5761ELF
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROM/LESS MQFP-100 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 28UQFN datasheet.pdf
FUSE PLUG datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf