Bourns Inc. CR1206-FX-6201ELF
CR1206-FX-6201ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-6201ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-6201ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-6201ELF
QUANTITY
CR1206-FX-6201ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-6201ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-6201ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-6201ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-6201ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-6201ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-6201ELF
ESD HANDLER 12X4X1-1/4 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A 10GOLD datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLK/TRANS LENS datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PWM OCP OVP 7ESIP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
TB SOCKET RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf