Bourns Inc. CR1206-FX-6342ELF
CR1206-FX-6342ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-6342ELF
Brief Description
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-6342ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-6342ELF
QUANTITY
CR1206-FX-6342ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-6342ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-6342ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-6342ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-6342ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-6342ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-6342ELF
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 24POS M-F 12" datasheet.pdf
CONN PLUG 2MM IDC 4POS 20-22AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 750K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC 6X1/2" A CRS datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 SILVER datasheet.pdf
PICO HOOK datasheet.pdf
DIODE BAND SW 100MA SOD123 datasheet.pdf