Bourns Inc. CR1206-FX-68R0ELF
CR1206-FX-68R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-68R0ELF
Brief Description
RES SMD 68 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-68R0ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-68R0ELF
QUANTITY
CR1206-FX-68R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-68R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-68R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-68R0ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-68R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-68R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-68R0ELF
TVS DIODE 11VWM 19.11VC SMC datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY 10POS SMD GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
ADAPTER F/F HN 8GHZ datasheet.pdf