Bourns Inc. CR1206-FX-6R19ELF
CR1206-FX-6R19ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-6R19ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-6R19ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-6R19ELF
QUANTITY
CR1206-FX-6R19ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-6R19ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-6R19ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-6R19ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-6R19ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-6R19ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-6R19ELF
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10-MSOP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 1-INPUT 8DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A PCB 3POS GOLD datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG BLU datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf