Bourns Inc. CR1206-FX-7681ELF
CR1206-FX-7681ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-7681ELF
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-7681ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-7681ELF
QUANTITY
CR1206-FX-7681ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-7681ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-7681ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-7681ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-7681ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-7681ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-7681ELF
IC VREF SERIES 3V SC70 datasheet.pdf
Connector Header 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 512X18 64LQFP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT HER CC 0.3" datasheet.pdf
IC FPGA 180 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
INNER PANEL/SUPPORTS HMEP SERIES datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TAPE MOUNTED 22-16 F.E. TERMIN datasheet.pdf
MKP 2.7UF 5% 1000VDC DRAWING T2 datasheet.pdf