Bourns Inc. CR1206-FX-7872ELF
CR1206-FX-7872ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-7872ELF
Brief Description
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-7872ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-7872ELF
QUANTITY
CR1206-FX-7872ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-7872ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-7872ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-7872ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-7872ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-7872ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-7872ELF
CORD 18AWG 2COND 72" BROWN SPT-1 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13.1A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC TOP 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf