Bourns Inc. CR1206-FX-8201ELF
CR1206-FX-8201ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-8201ELF
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-8201ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-8201ELF
QUANTITY
CR1206-FX-8201ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-8201ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-8201ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-8201ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-8201ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-8201ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-8201ELF
TRANS PNP 120V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 320MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf