Bourns Inc. CR1206-FX-8202ELF
CR1206-FX-8202ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-8202ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-8202ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-8202ELF
QUANTITY
CR1206-FX-8202ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-8202ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-8202ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-8202ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-8202ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-8202ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-8202ELF
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS DUAL R/A TIN SMD datasheet.pdf
IC COUNTER BIANARY 12ST 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.4PF 25V 0402 datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 15SAU 19CKT datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO216AA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf