Bourns Inc. CR1206-FX-8203ELF
CR1206-FX-8203ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-8203ELF
Brief Description
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-8203ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-8203ELF
QUANTITY
CR1206-FX-8203ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-8203ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-8203ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-8203ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-8203ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-8203ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-8203ELF
EMITTER IR 950NM 300MA TO-46 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 80 DEG GRAY/GRAY datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
TERMINAL COVER FOR G7L-B datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf