Bourns Inc. CR1206-FX-82R0ELF
CR1206-FX-82R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-82R0ELF
Brief Description
RES SMD 82 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-82R0ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-82R0ELF
QUANTITY
CR1206-FX-82R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-82R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-82R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-82R0ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-82R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-82R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-82R0ELF
IC MCU 8BIT LS 16K 42DIP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3.3V 50W OUT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 800MA 140 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 1.32KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.75A 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 14A CPT3 datasheet.pdf