Bourns Inc. CR1206-FX-82R5ELF
CR1206-FX-82R5ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-82R5ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-82R5ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-82R5ELF
QUANTITY
CR1206-FX-82R5ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-82R5ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-82R5ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-82R5ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-82R5ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-82R5ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-82R5ELF
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 1-3/8" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 85A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 800V 900A datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 6OUT 6'C datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0805 datasheet.pdf
GK NICU PTAF TPE NR REC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 47K OHM 16DRT datasheet.pdf