Bourns Inc. CR1206-FX-8661ELF
CR1206-FX-8661ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-8661ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-8661ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-8661ELF
QUANTITY
CR1206-FX-8661ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-8661ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-8661ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-8661ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-8661ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-8661ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-8661ELF
RES SMD 10.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
IC DVR LO/HI SIDE OCT POWERSSO28 datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 BELL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 35V JB 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 137MA 5.45 OHM datasheet.pdf