Bourns Inc. CR1206-FX-8872ELF
CR1206-FX-8872ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-8872ELF
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-8872ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-8872ELF
QUANTITY
CR1206-FX-8872ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-8872ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-8872ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-8872ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-8872ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-8872ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-8872ELF
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
KIT DEMO BALLAST FOR AT90PWM2 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W +/-12VOUT DUAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CABLE OPT 4X14G QSFP 3M datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf