Bourns Inc. CR1206-FX-8R66ELF
CR1206-FX-8R66ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-8R66ELF
Brief Description
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-8R66ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-8R66ELF
QUANTITY
CR1206-FX-8R66ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-8R66ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-8R66ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-8R66ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-8R66ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-8R66ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-8R66ELF
CONN FFC TOP 14POS 0.80MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 820 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II MODULE, TP-T datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25KV datasheet.pdf