Bourns Inc. CR1206-FX-8R66ELF
CR1206-FX-8R66ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-8R66ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-8R66ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-8R66ELF
QUANTITY
CR1206-FX-8R66ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-8R66ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-8R66ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-8R66ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-8R66ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-8R66ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-8R66ELF
CONN TERM FEMALE 14-20AWG TIN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC CTRLR NOTEBK PWR SYSTEM 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MULTI TOUCH RING ENCODER BL MT datasheet.pdf
LIMIT SW, ROLLER LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf