Bourns Inc. CR1206-J/-1R6ELF
CR1206-J/-1R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-J/-1R6ELF
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-J/-1R6ELF.pdf
Availability of CR1206-J/-1R6ELF
QUANTITY
CR1206-J/-1R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-J/-1R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-J/-1R6ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-J/-1R6ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-J/-1R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-J/-1R6ELF Details Description
Related parts for CR1206-J/-1R6ELF
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES 51 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.6586K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 80POS datasheet.pdf