Bourns Inc. CR1206-JW-101ELF
CR1206-JW-101ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-101ELF
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-101ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-101ELF
QUANTITY
CR1206-JW-101ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-101ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-101ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-101ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-101ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-101ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-101ELF
RES SMD 1.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWAB 6" WOOD FM TP 100/PKG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 30MA 28 OHM SMD datasheet.pdf