Bourns Inc. CR1206-JW-114ELF
CR1206-JW-114ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-114ELF
Brief Description
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-114ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-114ELF
QUANTITY
CR1206-JW-114ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-114ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-114ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-114ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-114ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-114ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-114ELF
IC REG LDO 3.6V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMAL LINK PRESSON TO-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE USB-A 5.5X2.5 CNTR NEG datasheet.pdf
IC OSC VCXO 250MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
Connector Header 2 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf