Bourns Inc. CR1206-JW-125ELF
CR1206-JW-125ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-125ELF
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-125ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-125ELF
QUANTITY
CR1206-JW-125ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-125ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-125ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-125ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-125ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-125ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-125ELF
IC OPAMP GP 215MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.191 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SL-SMT5.08/03/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 150PO datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE PIN datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 2000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf