Bourns Inc. CR1206-JW-180ELF
CR1206-JW-180ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-180ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-180ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-180ELF
QUANTITY
CR1206-JW-180ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-180ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-180ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-180ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-180ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-180ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-180ELF
IC MPU M683XX 33MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN 24AWG GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO -24V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf