Bourns Inc. CR1206-JW-203ELF
CR1206-JW-203ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-203ELF
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-203ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-203ELF
QUANTITY
CR1206-JW-203ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-203ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-203ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-203ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-203ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-203ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-203ELF
IC DAC 12-BIT 130MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
14 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
BCP-500-19 BK datasheet.pdf
CONNECTOR PIN RIGHT ANGLE SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf