Bourns Inc. CR1206-JW-244ELF
CR1206-JW-244ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-244ELF
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-244ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-244ELF
QUANTITY
CR1206-JW-244ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-244ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-244ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-244ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-244ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-244ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-244ELF
CONN HEADER VERT .100 8POS TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
MDR CAMERA CABLE 26POS M-RA/M 5M datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf