Bourns Inc. CR1206-JW-272ELF
CR1206-JW-272ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-272ELF
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-272ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-272ELF
QUANTITY
CR1206-JW-272ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-272ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-272ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-272ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-272ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-272ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-272ELF
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A TO263AB datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
IC DRIVER SMART PWR POWERSO datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
SSD EUSB 2/3 KEY 71MM 8G CE MLC datasheet.pdf