Bourns Inc. CR1206-JW-274ELF
CR1206-JW-274ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-274ELF
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-274ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-274ELF
QUANTITY
CR1206-JW-274ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-274ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-274ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-274ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-274ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-274ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-274ELF
CONN RING 3/0 AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG GP YELLOW CA 0.56" datasheet.pdf
CAP CER 100UF 4V X6S 1206 datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT W/ELV BLU .25AU datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
TOOL MFT PNEU INTERNAL ADJ datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
RES 2.33K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf