Bourns Inc. CR1206-JW-275ELF
CR1206-JW-275ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-275ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-275ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-275ELF
QUANTITY
CR1206-JW-275ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-275ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-275ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-275ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-275ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-275ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-275ELF
RES SMD 64.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS STR 24V datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC FPC 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 3.74 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 8.13" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf
IC SWITCH CURR 250MA-2.5A 8TDFN datasheet.pdf