Bourns Inc. CR1206-JW-302ELF
CR1206-JW-302ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-302ELF
Brief Description
RES SMD 3K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-302ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-302ELF
QUANTITY
CR1206-JW-302ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-302ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-302ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-302ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-302ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-302ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-302ELF
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN HOUSING SOCKET CPC 5POS BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120VAC datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 10POS .100 datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FUSE 20A 240V AC TYPE T datasheet.pdf