Bourns Inc. CR1206-JW-430ELF
CR1206-JW-430ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-430ELF
Brief Description
RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-430ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-430ELF
QUANTITY
CR1206-JW-430ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-430ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-430ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-430ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-430ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-430ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-430ELF
CONN HEADER 16POS DUAL STACKING datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
BOARD DEV V6 WITH TX datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2POS STR PLUG-SOCKET 11M datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 100' datasheet.pdf
SL-MAL21N (METAL) 2N/C+2N/O NPT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 20% 480VAC AXI datasheet.pdf