Bourns Inc. CR1206-JW-624ELF
CR1206-JW-624ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-624ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 620K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-624ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-624ELF
QUANTITY
CR1206-JW-624ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-624ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-624ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-624ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-624ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-624ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-624ELF
DIODE GEN PURP 40V 200MA DO34 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 3500MHZ 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.056 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 3PORT WHITE datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
PWR LED STAR MODULE WHT 6300K datasheet.pdf
BOX STAINLESS STEEL 30"L X 20"W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.02A 55 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf