Bourns Inc. CR2010-FX-1621ELF
CR2010-FX-1621ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2010-FX-1621ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
CR2010-FX-1621ELF.pdf
Availability of CR2010-FX-1621ELF
QUANTITY
CR2010-FX-1621ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2010-FX-1621ELF
Internal Part NumberEIS-CR2010-FX-1621ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2010-FX-1621ELF
Related LinksCR2010-F, CR2010-FX-1621ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2010-FX-1621ELF Details Description
Related parts for CR2010-FX-1621ELF
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS A/PIN STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES 1.67M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1/10W SMD datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR 5MM VERTICAL 5V datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf