Bourns Inc. CR2010-FX-2741ELF
CR2010-FX-2741ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2010-FX-2741ELF
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
CR2010-FX-2741ELF.pdf
Availability of CR2010-FX-2741ELF
QUANTITY
CR2010-FX-2741ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2010-FX-2741ELF
Internal Part NumberEIS-CR2010-FX-2741ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2010-FX-2741ELF
Related LinksCR2010-F, CR2010-FX-2741ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2010-FX-2741ELF Details Description
Related parts for CR2010-FX-2741ELF
CONN TERM RING 16-22 AWG #10 D-G datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 3GHZ 50 OHM 7DB datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PANEL RA PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf