Bourns Inc. CR2010-FX-53R6ELF
CR2010-FX-53R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2010-FX-53R6ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
CR2010-FX-53R6ELF.pdf
Availability of CR2010-FX-53R6ELF
QUANTITY
CR2010-FX-53R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2010-FX-53R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR2010-FX-53R6ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2010-FX-53R6ELF
Related LinksCR2010-F, CR2010-FX-53R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2010-FX-53R6ELF Details Description
Related parts for CR2010-FX-53R6ELF
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC XMITTER DGTL 192KHZ 28SOIC datasheet.pdf
SSR GNA5 IP00 25A/240VAC AC IN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 71MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf