Bourns Inc. CR2010-J/-6R8ELF
CR2010-J/-6R8ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2010-J/-6R8ELF
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CR2010-J/-6R8ELF.pdf
Availability of CR2010-J/-6R8ELF
QUANTITY
CR2010-J/-6R8ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2010-J/-6R8ELF
Internal Part NumberEIS-CR2010-J/-6R8ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2010-J/-6R8ELF
Related LinksCR2010-J, CR2010-J/-6R8ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2010-J/-6R8ELF Details Description
Related parts for CR2010-J/-6R8ELF
RES SMD 22.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PIN COAX TYPE C GOLD R/A datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
OSC VCTCXO 32.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf