Bourns Inc. CR2010-JW-104ELF
CR2010-JW-104ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2010-JW-104ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CR2010-JW-104ELF.pdf
Availability of CR2010-JW-104ELF
QUANTITY
CR2010-JW-104ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2010-JW-104ELF
Internal Part NumberEIS-CR2010-JW-104ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2010-JW-104ELF
Related LinksCR2010-J, CR2010-JW-104ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2010-JW-104ELF Details Description
Related parts for CR2010-JW-104ELF
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 10ppm 10pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 22-26 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 250VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 290MA 4.03 OHM datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf