Bourns Inc. CR2010-JW-150ELF
CR2010-JW-150ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2010-JW-150ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CR2010-JW-150ELF.pdf
Availability of CR2010-JW-150ELF
QUANTITY
CR2010-JW-150ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2010-JW-150ELF
Internal Part NumberEIS-CR2010-JW-150ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR2010
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2010-JW-150ELF
Related LinksCR2010-J, CR2010-JW-150ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2010-JW-150ELF Details Description
Related parts for CR2010-JW-150ELF
CONN PLUG 11POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 08 POS .276 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 10MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf