Bourns Inc. CR2010-JW-562ELF
CR2010-JW-562ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2010-JW-562ELF
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/2W 2010
Datasheet Download
CR2010-JW-562ELF.pdf
Availability of CR2010-JW-562ELF
QUANTITY
CR2010-JW-562ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2010-JW-562ELF
Internal Part NumberEIS-CR2010-JW-562ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2010-JW-562ELF
Related LinksCR2010-J, CR2010-JW-562ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2010-JW-562ELF Details Description
Related parts for CR2010-JW-562ELF
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 10K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 1POS .250 TAB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W datasheet.pdf
BUTTON HEAD SS SCREW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 12DFN datasheet.pdf